You are throwing a party and you need to chill your beverages, which consist of
ID: 813568 • Letter: Y
Question
You are throwing a party and you need to chill your beverages, which consist of 72 aluminum cans each containing 355 mL of liquid. Assume an aluminum can is 12.5 g of Aluminum. If the temperature of the beverages is 25 degree C initially, and the temperature of ice are needed to chill the cans and their contents to an ce cold? ) degree C? Assume heat is only transferred between the ce and not lost to the environment, that the ice melts, and that the liquid portion of the beverage has the same pecific heat as liquid water.Explanation / Answer
total beverges = 355 x 72 = 18.67 L
Total weight iof aluminius 12.5gm x 72 = 0.895 Kg
Temperature ratio = 1:3
after solving the equations
Answer is 12 bags
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.