What is the vapor pressure of a solution (13 g of ethanol, 7 g of water, and 5 g
ID: 813162 • Letter: W
Question
What is the vapor pressure of a solution (13 g of ethanol, 7 g of water, and 5 g of sugar) at 60 degrees C if the vapor pressure of pure ethanol is 200 tore and the vapor pressure of water is 80 torr at this temperature? What is the vapor pressure of a solution (13 g of ethanol, 7 g of water, and 5 g of sugar) at 60 degrees C if the vapor pressure of pure ethanol is 200 tore and the vapor pressure of water is 80 torr at this temperature? What is the vapor pressure of a solution (13 g of ethanol, 7 g of water, and 5 g of sugar) at 60 degrees C if the vapor pressure of pure ethanol is 200 tore and the vapor pressure of water is 80 torr at this temperature?Explanation / Answer
Molar mass of sugar = 342; Water =18; Ethanol =46
Moles of sugar = 5/342 = 0.0146
Moles of water = 7/18 = 0.3889
Moles of ethanol = 13/46
molefraction of ethanol = 0.4119
molefraction of water = 0.5668
Now partial pressure = pure vapour pressure*molefraction
Partial pressure of ethanol = 0.4119 * 200 torr = 82.38 torr
Partial pressure of water = 0.5668 * 80 torr = 45.34 torr
Sugar being in solid state do not exert vapour pressure.
So total pressure = 82.38+45.34 = 127.72 torr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.