PLEASE HELP DUE ON MONDAY, KINLY SHOW ALL WORKINGS ND CALCULATIONS!!! 7. Compoun
ID: 812981 • Letter: P
Question
PLEASE HELP DUE ON MONDAY, KINLY SHOW ALL WORKINGS ND CALCULATIONS!!!
7. Compounds A, B, and C react according to the following equation:
3A(g) + 2B(g) <=> 2C(g)
At 100 oC a mixture of these gases at equilibrium showed that [A] = 0.855 M, [B] = 1.23 M, and [C] = 1.75
What is the value of Kc for this reaction?
8. A mixture 0.500 mole of carbon monoxide and 0.400 mole of bromine was placed into a rigid 1.00-L container and the system was allowed to come to equilibrium. The equilibrium concentration of COBr2 was 0.233 M. What is the value of Kc for this reaction?
CO(g) + Br2(g) <=> COBr2(g).
Explanation / Answer
7.
The Kc for the given reaction is:
Kc = [C]^2 / [A]^3 [B]^2
Take note that:
* the products are on the numerator
* the reactants are on the denominator
* the products and reactants are raised to their respective stoichiometric (i.e. accdg to the chemical equation) coefficients
* the concentrations indicated are the concentrations at equilibrium
So it is just a matter of substituting the given values:
Kc = (1.75)^2 / (0.855)^3 (1.23)^2
Kc = 3.24
8. at equilibrium
[CO]= 0.500 - 0.233 =0.267 M
[Br2]= 0.400- 0.233=0.167 M
Kc = 0.233/ 0.267 x 0.167=5.23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.