4 CaCO3 in the form of limestone is the starting mineral for the production of c
ID: 812929 • Letter: 4
Question
4 CaCO3 in the form of limestone is the starting mineral for the production of cement. In cement kilns, limestone is heated to approximately 1300 K, at which temperature it decomposes to CaO, ''lime''. From the Cp,m value in the appendix, and assuming the Cp,m of CaCO3 to be independent of temperature, calculate the energy (heat, expressed as Joules)needed to heat 5 metric tonnes (5000 kg) of limestone from 20 degree C to 1300K. Remember that for solids energy and enthalpy can be considered the same. Answer: Energy needed =Explanation / Answer
given CaCO3 = 5000 kg
Timechange: 20 to 1300 K
= -253 degrees C to 1027 degres
Cp of CaCO3 = 0.18 kcal/kg * C
Q = 5000 kg * 0.18 kcal/kg * C * (1027 - (-253) C
= 1152000 kcal
1152000 cal * 1000 cal * 4.18 Joules
1 1 kcal 1 cal
= 4, 815, 360, 000 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.