According to the image above. 1)If the feed to the reactor contains equimolar qu
ID: 812609 • Letter: A
Question
According to the image above.
1)If the feed to the reactor contains equimolar quantities of the reactants, what is the equilibrium fractional conversion?
2) If it desired to produce 80 moles of C, starting with 100 moles of A. then how many moles of B are required assuming the reaction reaches equilibrium conditions. What is the molar composition of the final product?
Consider the following, gas-phase reaction: When the reaction proceeds to equilibrium, the mole fractions of the reactive species satisfy the relation: 1)If the feed to the reactor contains equimolar quantities of the reactants, what is the equilibrium fractional conversion? 2) If it desired to produce 80 moles of C, starting with 100 moles of A. then how many moles of B are required assuming the reaction reaches equilibrium conditions. What is the molar composition of the final product?Explanation / Answer
1)Let the final conversion be x and initial moles of A and B be 1 each.
Then, (x^2/2^2)/((1-x)^2/2^2)=5.5
x=0.7011 (The other solution has x>1 which is not possible)
2)Let there be x moles of B initially.
Final Moles of each species are:
A=20
B=x-80
C=D=80
Then,(80/100+x)^2/(20*(x-80)/(100+x)^2)=5.5
x=138.2 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.