A United Nations toxicologist studying the properties of mustard gas, S(CH 2 CH
ID: 812258 • Letter: A
Question
A United Nations toxicologist studying the properties of mustard gas, S(CH2CH2Cl)2, a blistering agent used in warfare, prepares a mixture of 0.675 M SCl2 and 0.973M C2H4 and allows it to react at room temperature (20.0?C ).
At equilibrium, [S(CH2CH2Cl)2] = 0.350 M. Calculate Kp.
A United Nations toxicologist studying the properties of mustard gas, S(CH2CH2Cl)2, a blistering agent used in warfare, prepares a mixture of 0.675 M SCl2 and 0.973M C2H4 and allows it to react at room temperature (20.0 C ). SCl2(g) + 2 C2H4(g) S(CH2CH2Cl)2(g) At equilibrium, [S(CH2CH2Cl)2] = 0.350 M. Calculate Kp.Explanation / Answer
Kp = Kc(RT)^(?n gas)
where:
Kp= Equilibrium Pressure constant (for gases only)
Kc= Equilibrium Concentration constant
R= gas constant (0.08206 L*atm/mol*K)
T= in Kelvin
?n= change in moles of gas based on the reaction stoichiometry (moles of products - moles of reactants
So,
T= 25 degrees celcius= 298.15 Kelvin (room temperature)
?n = -2. (1 mole of products- 3 moles of reactants)
Kc= (molarity of products)^coefficient/(molarity of reactants)^coefficient
Kc=(.350)/(.0.675)(.973)^2
Kc= 0.5477
So now, input the solved and given values.
we get
Kp= 9.15 x 10^-4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.