Nitrogen dioxide decomposes according to the reaction given below where K p = 4.
ID: 812234 • Letter: N
Question
Nitrogen dioxide decomposes according to the reaction given below where Kp = 4.48 ? 10-13 at a certain temperature.
If 0.59 atm of NO2 is added to a container and allowed to come to equilibrium, what are the equilibrium partial pressures of NO(g) and O2(g)?
PNO
atm
PO2
atm
Explanation / Answer
Answer: Kp = P,NO^2 x P,O2 / P, NO2^2
I calculate for .27 atm pressure
2 NO2(g) <---> 2 NO(g) + O2(g)
Initial 0.27 0 0
Change -2x +2x x
Equib 0.27 - 2x 2x x
Solve Quad.
4.48x10^(-13) = 2x^(2) / (0.27-2x)
2x^(2) + 8.96x10^(-13)x - 1.21x10^(-13) = 0
x = 2.37x10^(-7) or same as negative( use positive)
P, NO = 2x = 2x2.37x10^(-7) = 4.74x10^(-7) atm
P, O2 = x = 2.37x10^(-7) atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.