PLEASE REVIEW!! WHATS WRONG WITH MY ANSWER? Part D Suppose that 0.650mol of meth
ID: 809462 • Letter: P
Question
PLEASE REVIEW!! WHATS WRONG WITH MY ANSWER?
Part D
Suppose that 0.650mol of methane, CH4(g), is reacted with 0.800mol of fluorine, F2(g), forming CF4(g) and HF(g) as sole products. Assuming that the reaction occurs at constant pressure, how much heat is released?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
?873.71kJmole
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Your answer does not have the correct dimensions.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
heat =?873.71kJmole
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Your answer does not have the correct dimensions.
Explanation / Answer
CH4(g)+4F2(g) -> CF4(g)+4HF(g) DHrxn = -1679.54kJ/mol
no of mole of methane = 0.65 mol
no of mole of F2 = 0.8 mol
limiting reagent = F2
no of mole of ch4 reacted = 0.8/4 = 0.2 mol
1 mol of ch4 on reaction give = -1679.54 kj/mol
0.2 mol of ch4 on reaction give = ?335.908 kj
answer DH = -336 kj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.