At 451 K, Kc=8.33x10 3 M -2 for the equilibrium reaction in which ammonia and hy
ID: 807495 • Letter: A
Question
At 451 K, Kc=8.33x103 M-2 for the equilibrium reaction in which ammonia and hydrogen sulfide gas react to produce solid ammonium hydrogen sulfide.
a)Write the balanced equation for this reaction
b) If a 5.00 g of solid ammonium hydrogen sulfide is placed in a closed vessel and decomposes at 451K until equilibrium is reached, calculate the equilibrium concentrations of both ammonia and hydrogen sulfide:
c) If 1.00g ore of ammonium hydrogen sulfide is added to the equilibrium mixture, what will then be the concentrations of ammonia and hydrogen sulfide?
Explanation / Answer
a) NH3(g) + H2S(g) <--->NH4HS(s)
b) NH4HS(s)<--->NH3(ga) + H2S(g)
Kc = [NH3][H2S]
1/8.33 X 10^3 = [NH3][H2S]
[NH3]= [H2S] = 1.09 X 10^-2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.