A reaction vessel at 27 ?C contains a mixture of SO2(P= 2.90atm ) and O2(P= 1.00
ID: 805977 • Letter: A
Question
A reaction vessel at 27 ?C contains a mixture of SO2(P= 2.90atm ) and O2(P= 1.00atm ). When a catalyst is added the reaction 2SO2(g)+O2(g)?2SO3(g) takes place. At equilibrium the total pressure is 3.65atm.
Part A
Find the value of Kc.
Express your answer using two significant figures.
A reaction vessel at 27 ?C contains a mixture of SO2(P= 2.90atm ) and O2(P= 1.00atm ). When a catalyst is added the reaction 2SO2(g)+O2(g)?2SO3(g) takes place. At equilibrium the total pressure is 3.65atm.
Part A
Find the value of Kc.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
2SO2 +O2 --->2SO3
initial 2.9 1
at equilibrium 2.9-2x 1-x 2x
Total pressure = 2.9-2x+1-x +2x =3.9-x
3.9-x =3.65
x=0.25
p SO2 = 2.9-2x = 2.9-2*0.25 =2.4 atm
PO2 = 1-x = 1-0.25 = 0.75 atm
pSO3 = 2x = 2*0.25 =0.5 atm
Kp = (pSO3)^2 / {(PSO2)^2 *PO2}
= 0.5^2 / (2.4^2 * 0.75)
= 0.056
use:
Kp= Kc *(R*T)^deltan {delta n =2-3=-1 and T =273+27=300K}
0.056 = Kc* (8.314*300)^-1
Kc= 144.34
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.