5.80 g of NH4Cl is added to 15.8 g of water. Calculate the molality of the solut
ID: 800051 • Letter: 5
Question
5.80 g of NH4Cl is added to 15.8 g of water. Calculate the molality of the solution.
A solution of H2SO4(aq) with a molal concentration of 4.37 m has a density of 1.233 g/mL. What is the molar concentration of this solution?
You need to dissolve CaCl2 in water to make a mixture that is 29.5% calcium chloride by mass. If the total mass of the mixture is 478.8 g, what masses of CaCl2 and water should be used?
Express the concentration of a 0.0300 M aqueous solution of fluoride, F, in mass percentage and in parts per million. Assume the density of the solution is 1.00 g/mL.
Explanation / Answer
molality=5.8*1000/53.5*15.8=6.861
no. of moles/mass of solvent=4.37
no. of moles = 4.37*mass of solvent
molarity= no. of moles/volume of solvent =4.37*mass of solvent*1.233/mass of solvent = 5.388
mass of CaCl2= 29.5*478.8/100=141.246g
mass of solvent= 478.8-141.246=337.554g
cm = cp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.