Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An aqueous KNO3 solution is made using 84.2g of KNO3 diluted to a total solution

ID: 798666 • Letter: A

Question

An aqueous KNO3 solution is made using 84.2g of KNO3 diluted to a total solution volume of 2.00L

M=

m=

Show all work and answers please

An aqueous KNO3 solution is made using 84.2g of KNO3 diluted to a total solution volume of 2.00L An aqueous KNO3 solution is made using 84.2g of KNO3 diluted to a total solution volume of 2.00L Calculate the molarity of the solution. (Assume a density of 1.05 g/ml for the solution.) M= Calculate the molality of the solution. (Assume a density of 1.05 g/ml for the solution.) m= Calculate the mass percent of the solution. (Assume a density of 1.05 g/ml for the solution.) Show all work and answers please

Explanation / Answer

moles KNO3 = 84.2 g /101.1 g/mol=0.842

M = 0.842/ 2 L=0.421

mass solution = 1.05 g/mL x 2000 mL = 2100 g
mass water = 2100 - 84.2=2015.8 g => 2.0158 Kg
m = 0.842 mol/ 2.0158 =0.417
% by mass = 84.2 x 100 / 2100 =4.00

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote