There is nothing like the smell of BBQ in the summertime. Many people use propan
ID: 793305 • Letter: T
Question
There is nothing like the smell of BBQ in the summertime. Many people use propane gas barbeques to cook the perfect steak. Here is the reaction that is occuring while the steak sizzles on the grill:
C3H8 (g) + 5O2 (g) = 3CO2 (g) + 4H2O (g) (balanced)
The balanced reaction has a -2217 kJ. If a steak must absorb 7.2 * 10^-4 kJ to reach a perfect medium rare and only 15% of the heat produced by the barbeque is actually absorbed by the steak, what mass of H2O is emitted into the atmosphere when the steak is cooked?
Explanation / Answer
C3H8 (g) + 5 O2 (g) => 3 CO2 (g) + 4 H2O (g)
Heat produced = 100/15 x heat absorbed by steak
= 100/15 x 7.2 x 10^(-4)
= 0.0048 kJ
Moles of H2O produced = heat produced/2217 x 4
= 0.0048/2217 x 4 = 8.6604 x 10^(-6) mol
Mass of H2O produced = moles x molar mass of H2O
= 8.6604 x 10^(-6) x 18.02
= 1.56 x 10^(-4) g = 1.6 x 10^(-4) g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.