7.The mass of a roller-coaster car, including its passengers, is 519 kg. Its spe
ID: 792357 • Letter: 7
Question
7.The mass of a roller-coaster car, including its passengers, is 519 kg. Its speed at the bottom of the track in the figure below is 20 m/s. The radius of this section of the track is r1 = 27 m. Find the force that a seat in the roller-coaster car exerts on a 46-kg passenger at the lowest point.
magnitude?
Direction?
8. Disturbed by speeding cars outside his workplace, Nobel laureate Arthur Holly Compton designed a speed bump (called the "Holly hump") and had it installed. Suppose a 1 800-kg car passes over a hump in a roadway that follows the arc of a circle of radius 20.8 m as in the figure below.
(a) If the car travels at 34.5 km/h what force does the road exert on the car as the car passes the highest point of the hump?
Magnitude?
Direction?
9. The pilot of an airplane executes a loop-the-loop maneuver in a vertical circle. The speed of the airplane is 325 mi/h, at the top of the loop and 450 mi/h at the bottom, and the radius of the circle is 1 120 ft. Note: His apparent weight is equal to the magnitude of the force exerted by the seat on his body.
Explanation / Answer
7---
F(net) = mg + mv^2/r
=>F(net) = 46[9.8+(20 x 20/27)]
=>F(net) = 46[9.8+14.81]
=>F(net) = 46 x 24.61 = 1132.3 N
8---
34.50 km/h = 34.50^3 m / 3600s = 11.40 m/s
At the top of the circle the centripetal force (mv
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.