When 100.0 g of an unknown metal at 98 degC were mixed in a perfect calorimeter
ID: 792257 • Letter: W
Question
When 100.0 g of an unknown metal at 98 degC were mixed in a perfect calorimeter with 50.0 g of water at 22 degC, the final temperature was observed to be 26.4 degC. If the unknown metal is one of those listed in below. Which one is it?
Substance Specific Heat, J/g*degC
water 4.184
aluminum 0.901
chromium 0.448
copper 0.386
Iron 0.450
Lead 0.129
Nickel 0.443
Tin 0.217
Zinc 0.386
Explanation / Answer
We know that M1C1 dT1= M2C2 d T2
mass of metal M1= 100g
Specifti heat of metal C1= x
dT1 of metal = Ti-Tf= 98-26.4=71.6
Mass of water M2= 50 g
Specific heat of water C2= 4.184
dT2 of water= Tf-Ti= 26.4-22=4.4
so substitute these values we get
100 * x * 71.6 = 50* 4.184 * 4.4
x= 0.129
so the metal is Lead
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.