Given the enthalpies of combustion of acetylene(C2H2), carbon and hydrogen, 2C 2
ID: 790504 • Letter: G
Question
Given the enthalpies of combustion of acetylene(C2H2), carbon and hydrogen,
2C2H2(g)+ 5O2(g) ?4CO2(g)+ 2H2O(l) ?Ho = -2600kJ
C(s) + O2(g) ? CO2(g) ?Ho = -394 kJ
2H2(g) + O2 ? 2 H2O(l) ?Ho = -572 kJ
Calculate the enthalpy of formation of acetylene. The reaction is shown below.
2C(s) + H2(g) ? C2H2(g)
Explanation / Answer
A-->E = A-->B-->C-->D-->E (the overall energy change remains the same, independently of the path chosen)
*btw, sorry about the horizontal lines, don't mind them, they're just to hold the arrows in place (you should focus on the upside-down triangle)
2C2H2(g) + 5O2(g) -----------> 4CO2(g) + 2H2O(l)
______^________-2600 kJ__^
_________________(h3)____/
_______________________/
_____(h1)______________/_(h2)
_____________________/
____________________/
______4C(s) + 2H2(g) + 5O2(g)
(h1) = formation of 2 moles of C2H2 from elements [we're looking for STANDARD formation enthalpy - meaning, the energy required to form 1 mole of C2H2 = (h1)/2]
(h2) = formation of 4 moles of CO2 and 2 moles of H2O = 4x(-394.0 kJ) + 2x(-572 kJ) = -2720 kJ
(h3) = -2600 kJ
now, (h1) = (h2) - (h3)
[we take the other path: we go from the elements, to the products of combustion and then to the reagents; since we reverse the arrow of (h3), we "reverse" the sign as well]
(h1) = -2720 kJ - (-2600 kJ)
(h1) = -2720 kJ + 2600 kJ
(h1) =-120 kJ
now, this is the energy required to form 2 moles of C2H2, so we divide by 2 to get the formation enthalpy of 1 mole
Standard formation enthalpy (C2H2) = -60 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.