Sulfide ion was determined by indirect titration with EDTA. To a solution contai
ID: 788751 • Letter: S
Question
Sulfide ion was determined by indirect titration with EDTA.
To a solution containing 25.00 mL of 0.043 32 M Cu(ClO4)2 plus
15 mL of 1 M acetate buffer (pH 4.5) were added 25.00 mL of unknown
sulfide solution with vigorous stirring. The CuS precipitate
was filtered and washed with hot water. Then ammonia was added
to the filtrate (which contained excess Cu2) until the blue color of
Cu(NH3)4
2 was observed. Titration of the filtrate with 0.039 27 M
EDTA required 12.11 mL to reach the murexide end point. Calculate
the molarity of sulfide in the unknown.
*****PLEASE SHOW WORK*****************
Explanation / Answer
Alternate solution
Reactions are-
[Cu(ClO4)2](aq) + S2-(aq) = CuS(s)+2(ClO4)-
Cu+2(aq) + EDTA(aq) = Cu-EDTA(aq)
No. of moles of Cu2+that do not from precipitate= Number of moles of EDTA reacting
=C(edta)* V(edta) =(0.03927*12.11)=0.475moles
No. of moles of Cu2+ that do not from precipitate=0.475 milimoles
Total number of moles of Cu2+ ion that
are used in reaction with S-2=25.00*0.04332?=?1.083 moles
Number of moles that react with sulphide ion=?1.083-0.475 =0.608 milimoles
No. of Cu2+ ions=No. of sulphide ions=0.608 milimoles
Concentration os sulphide ion=0.608/25=0.02432 M
[S2-]=0.02430 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.