Hello, please help with this questions. Chemistry!! 1) 2C8H18(g)+25O2(g)?16CO2(g
ID: 786405 • Letter: H
Question
Hello, please help with this questions. Chemistry!!
1) 2C8H18(g)+25O2(g)?16CO2(g)+18H2O(g)
1)How many moles of water are produced in this reaction?
2)After the reaction, how much octane is left? Express your answer in moles.
2) 1.46g H2 is allowed to react with 9.56g N2, producing 1.31g NH3.
1)What is the theoretical yield for this reaction under the given conditions? Express your answer numerically in grams.
2)What is the percent yield for this reaction under the given conditions? Express the percentage numerically.
3) The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 10.0g of luminol to H2O creating a solution with a total volume of 75.0 mL. What is the molarity of the stock solution of luminol?
4)Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 5.00
Explanation / Answer
1) 18
2)
N2 + 3H2 =2NH3
1.46g H2 =1.46mole
9.56g N2 = 0.683mole
1.31g NH3 =0.077mole
1.46 mole H2 react with (1.46/3)=0.487mole N2 and produce=0.973mole NH3=16.55gm=theoritical yield
yield=(9.56/16.55)*100=57.77%
3) luminol molar mass = 177.16gm/mole
molarity=(10/75)/(177.16*1000)=0.7524M
4)5.00
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.