A benzoic acid solution was prepared by adding 0.488 g benzoicacid to a 100 mL v
ID: 784393 • Letter: A
Question
A benzoic acid solution was prepared by adding 0.488 g benzoicacid to a 100 mL volumetric flask and then adding enough water tobring the total solution volume to 100.00 mL. How many millilitersof 0.0989 M NaOH are required to titrate the entirebenzoic acid solution to the equivalence-point? What is the pH atthe equivalence-point?
If the experiment were repeated using the same mass of benzoicacid and a 50 mL volumetric flask instead of a 100 mL volumetricflask, how many milliliters of 0.0989 M NaOH would berequired to titrate the entire benzoic acid solution to theequivalence-point?
Explanation / Answer
Part 1) 0.488grams benzoic acid = 3.996X10^-3 moles benzoic acid
3.996X10^-3 moles/(0.0989 moles/L) = 0.0404 L = 40.4 mL
pH at equivalence point will be above 7.0 because strong base (NaOH) converts weak acid (C6H5COOH) to its conjugate base (C6H5COO-).
To find pH, first find concentration of conjugate base:
3.996X10^-3 moles/(0.2 L + 0.0404L) = 0.0166 moles/L
Use ICE table to find OH- concentration (x):
C6H5COO- + H2O --> C6H5COOH + OH-
0.0166 0 0
-x x x
0.0166 - x x x
Kb = ([C6H5COOH][OH-])/[C6H5COO-]
Kb = X^2/(0.0166 - X)
X is negligible on bottom of fraction
X = sqrt(0.0166Kb)
Kb = (1X10^-14)/Ka = (1X10^-14)/(6.3X10^-5) = 1.59X10^-10
X = 1.62X10^-6
pOH = -logX = 5.79
pOH + pH = 14
pH = 14 - pOH = 14 - 5.79 = 8.21
Part 2) The same volume would be required because the equivalence point is reached when moles of acid = moles of base
Volume = 40.4 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.