I am working on this lab but can\'t seem to figure out how to finish it. 1. For
ID: 784262 • Letter: I
Question
I am working on this lab but can't seem to figure out how to finish it.
1. For the NEW bottle of hydrogen peroxide, record and calculate the following:
Volume of potassium permanganate used in each titration (mL)
50mL
b
The volume of potassium permanganate required to titrate 10 mL of the new hydrogen peroxide (mL) 18.04mL
c
How many moles of potassium permanganate were required to titrate 10mL of the new hydrogen peroxide (moles)
0.013mol
d
Given the stoichiometry of the reaction, how many moles of hydrogen peroxide were in the 10mL of the solution (moles)
e
How many grams of H2O2 were in the hydrogen peroxide solution (MW of H2O2 is 34.01) (grams)
f
1 mL of water weighs 1 g. Using this information and the number of grams of H2O2 produced in the reaction, calculate the percent mass of H2O2 in the NEW solution. (% mass = (mass H2O2 / mass water) * 100%)
Explanation / Answer
2MnO4- + 6H+ + 5H2O2 = > 2Mn2+ + 8H2O + 5O2
so 2 moles of potassium permanganate required for 5 moles of hydrogen peroxide
1)
c)moles of potassium permanganate were required = 18.04*0.2*10^-3 = 0.003608
d) moles of hydrogen peroxide = 0.003608/2)*5 = 0.00902 moles
e)grams of H2O2 were in the hydrogen peroxide solution =0.00902*34.01 = 0.30677 gms
f)weight of water = 10*1 = 10 gms
wt of H2O2 = 0.30677 gms
percent mass of H2O2 in the NEW solution = 100* 0.30677/(0.30677+10) = 2.976 %
2)
c)moles of potassium permanganate were required = 12.6*0.2*10^-3 = 0.00252
d) moles of hydrogen peroxide = 0.00252/2)*5 = 0.0063 moles
e)grams of H2O2 were in the hydrogen peroxide solution = 0.0063*34.01 = 0.214263 gms
f)weight of water = 10*1 = 10 gms
wt of H2O2 = 0.214263 gms
percent mass of H2O2 in the NEW solution = 100* 0.214263/( 0.214263+10) = 2.0976 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.