The sodium acetate/acetic acid buffer is 0.1 molar in sodium acetate and 0.5 mol
ID: 780665 • Letter: T
Question
The sodium acetate/acetic acid buffer is 0.1 molar in sodium acetate and 0.5 molar in acetic acid. What is the concentration of the buffer?
1.5 molar
0.5 molar
0.1 molar
0.6 molar
0.4 molar
Above is the question with all of the information. I know the answer is not 0.4M or 0.5M. Please work out the problem for me, because I do not understand how to do it with such little information. I know the K and pK of acetic acid are 1.74 x 10^-5 and 4.76, respectively, but I don't know how to use those to solve the problem. Thanks :)
1.5 molar
B)0.5 molar
C)0.1 molar
D)0.6 molar
E)0.4 molar
Explanation / Answer
concentration of sodium acetate=0.1 M
concentration of acetic acid=0.5 M
so for a buffer , to calculate it's net molarity, we sum up their molarities,
so concentration of the buffer=concentration of the acid + concentration of the salt
=0.1 +0.5
=0.6 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.