Suppose a patient is given 145 mg of I- 131, a beta emitter with a half-life of
ID: 780411 • Letter: S
Question
Suppose a patient is given 145 mg of I- 131, a beta emitter with a half-life of 8.0 days. Assuming that none of the I-131nis eliminated from the person's body in the first 4.0 hours of treatment, what is the exposure (in Ci) during those first four hours? Suppose a patient is given 145 mg of I- 131, a beta emitter with a half-life of 8.0 days. Assuming that none of the I-131nis eliminated from the person's body in the first 4.0 hours of treatment, what is the exposure (in Ci) during those first four hours?Explanation / Answer
k = 0.693 /t 0.5
= 0.693 /8 * 1/24 /1/3600
= 1*10^-6 s-1
atoms
= 145 *1/131 *6*10^23/1mol =6.660645161290323 *10^14 diintegrations/sec
activity
=6.66*10^14 * 1Ci/ 3.7*10^10
=1.800174367916303 *10^4 Ci
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.