Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You will now use this 0.41 M HCl solution to carry out a series of dilutions, me

ID: 780392 • Letter: Y

Question

You will now use this 0.41 M HCl solution to carry out a series of dilutions, measuring the pH of each diluted sample.

Sample A will be produced by pipetting 1.00 mL of the stock solution into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample B will be produced by pipetting 1.00 mL of sample A into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample C will be produced by pipetting 1.00 mL of sample B into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample D will be produced by pipetting 1.00 mL of sample C into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample E will be produced by pipetting 1.00 mL of sample D into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample F will be produced by pipetting 1.00 mL of sample E into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water. You will now use this 0.41 M HCl solution to carry out a series of dilutions, measuring the pH of each diluted sample.

Sample A will be produced by pipetting 1.00 mL of the stock solution into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample B will be produced by pipetting 1.00 mL of sample A into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample C will be produced by pipetting 1.00 mL of sample B into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample D will be produced by pipetting 1.00 mL of sample C into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample E will be produced by pipetting 1.00 mL of sample D into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.
Sample F will be produced by pipetting 1.00 mL of sample E into a 25 mL volumetric, and diluting to volume with distilled water.

Explanation / Answer

M = 0.41 , M1V1 = M2V2 , 0.41 x1 = M2 x 25 ,

M2 = 0.0164 = [H+]   pH = -log ( 0.0164) = 1.785 for sol A

sol B) M2 = ( 0.0164/25) = 0.000656 =[H+] , pH = 3.18,

sol C - M2 = ( 0.000656/25) = 0.00002624 , pH = 4.58,

sol D - M2 = ( 2.624 x10^ -4 /25) = 1.0496 x10^ -5 , pH = 4.98,

sol E - M2 = 1.0496x10^ -5 /25) = 4.2 x10^ -7 , pH = 6.376

sol F - M2 = ( 4.2x10^ -7 /25) = 1.68 x10^ -8 , pH = 7.77

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote