Two point charges are placed on the x -axis as follows: charge q 1 = 4.04 nC is
ID: 779329 • Letter: T
Question
Two point charges are placed on the x-axis as follows: charge q1 = 4.04 nC is located at x= 0.198 m , and charge q2 = 4.99 nC is at x= -0.297 m .
a)What is the magnitude of the total force exerted by these two charges on a negative point charge q3 = -6.00 nC that is placed at the origin?
b)What is the direction of the total force exerted by these two charges on a negative point charge q3 = -6.00 nC that is placed at the origin?
4)the force is zero
1)to the +x direction 2)to the -x direction 3)perpendicular to the x-axis4)the force is zero
Explanation / Answer
We know that force on a point charge kept in electric field is
F=Eq
Where E is the magnitude of electric field and q is the magnitude of charge.
So first we will find the electric field at origin.
So net field at origin will be ,
E=(Kq2/r2 2)-(kq1/r1 2) in the positive x axis
E=9[(4.99/0.2972)-(4.04/0.1982)]
E=418.32N/C in the negative x direction
So the force will be
F=-6*10-9*418.324
F=2.51*10-6N
And the direction will be positive x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.