Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

There is some information provided bellow to answer the questions. Please explai

ID: 779262 • Letter: T

Question

There is some information provided bellow to answer the questions. Please explain the steps to answer the questions.

Running up the stairs: Time elapsed = 11.2 s

Power generated running up the stairs = 283.746 watts.

Work done climbing up the stairs = 3177.95 Joules.

Height of the stairs (from 1st to 2nd floor in meters) = 4.86 m

Elevator maximum load = 4500 lbs

Time it takes for the elevator to go from 1st to 2nd flor = 9.79s

Questions 1. If the work you did climbing the stairs could be converted complet supply power to a 25 Watt light bulb? 197.118 tely into electrical energy, how long can you 3107.95 joules 2. In your home, there are appliances that can pull up to 1000 W of power continuously (.e, your refrigerator). How much energy (in joules) doe energy (equal to 3.6 X 10s joules). Determine the refrigerator's daily energy consumption in kWh s your refrigerator use every day? One kilowatt-hour (kWh) is a standard unit of electrical 3. How fast must you run up the stairs in order to produce 1000 W of power? Is it possible for you to do so? 4. One horsepower (hp) s equal to 746 Watts. How many hp did you generate as you ran up the stairs? 5. 1 Food Calorie 4184 Joules. How many Food Calories did you "theoretically"' burn climbing up the stairs? 5. Go to the elevator in this building and find the certificate that states its maximum load (in pounds-converthis value to Newtons. Using a stopwatch, determine the time it takes for the elevator to go from the first floor to the second floor. Use the height difference between the first and second floor (in meters). Calculate the maximum power required by the elevator. Power Work /Time Force x Velocity. mox -locld 4500 lbs time = q.79

Explanation / Answer

2) E = P*t

In day, we have t = 24 hours

E = 1 kW *24 hours = 24 kWh

E = 24 * 3.6e6

E = 8.64e7 joules

3) work = force*distance

force = work/distance = 3177.95 / 4.86 = 653.9 J/m or 653.9 m

so, power = force * velocity

velocity = power / force

velocity = 1.529 m/s

yes we can run at this speed

4) 1 hp = 746 watts

so 1 watt = 0.00134102 hp

1000 watt = 1.34102 hp

5)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote