e lamp. is halfway between the lamp and the screen l when the lens is 40 cm from
ID: 779129 • Letter: E
Question
e lamp. is halfway between the lamp and the screen l when the lens is 40 cm from the lamp. age will be seen when the lens is either 40 em from the lamp or 60 cn otherwise. 8) How far from a lens of focal length 50.0 mm must the object be placed fit istoform a virtual image magnified in size by a factor of three? SHaw CALLATo C) 48.0 mm A) 33.3 mm B) 38.3 mm D) 54.4 mm E) 42.2 mm results? 9) If the refractive index of the glass in a lens varies with wavelength, then which of the following A) total reflection B) light scattering C) chromatic aberration D) astigmatism E) spherical aberration 10) When two narnllalExplanation / Answer
8)
magnification m = 3
so m = -q/p = 3
q = -3p
from lens law,
1/f = 1/p + 1/q
1/f = 1/p - 1/3p
1/f = 2/3p
3p = 2f
p = 2/3*f
p = 2/3 x 50 mm
p = 33.3 mm
9)
c) chromatic aberration.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.