Thanks for the help 4 You are correct Your receipt no. is 159-8909Previous Tries
ID: 779089 • Letter: T
Question
Thanks for the help
4 You are correct Your receipt no. is 159-8909Previous Tries The maximum intensity observed on the screen is 1.18 Wm2. If one of the slits is covered up, what would the intensity on the screen at the center of the pattern become? 0.664 W/m 2 You are correct. Your receipt no. is 159-80410 Previous Tries The wavelength of the laser light is 0.635 /n, and each tick mark on the intensity pattern corresponds to a distance of 1.87 cm. What is the distance to the screen? 3.13m Submit Answer Incorrect. Tries 1/5 Previous TriesExplanation / Answer
Given
slit width d = 26*10^-6 m
here 4 slits are illuminated ,
wavelength of the laser is lambda = 0.635*10^-6 m ,
dx = 1.87 cm
from the given data the first minimum will occur at a distance y
y = 5*dx = 5*0.0187 m = 0.0935 m
from the geometry Tan theta = y/R
where R is the separation from slit to screen
for smaller angles we write tan theta = sin theta
tan theta = y/R
using equatio d sin theta = m*lambda
26*10^-6 (0.0935/R) = 1*0.635*10^-6
solving for R
R = 3.828 m
the distance to the screen is R = 3.828 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.