4) A metal airplane flies horizontally at 200. m/s where the Earth\'s magnetic f
ID: 778929 • Letter: 4
Question
4) A metal airplane flies horizontally at 200. m/s where the Earth's magnetic field is vertical and is 45.0 T. If the wingspan is 25.0 meters: (a) what emf is induced across the wings? (b) what wingspan would produce 1.0 volt emf?
5) A coil of 160 turns and area 0.20 m2 is placed with its axis parallel to a magnetic field of 0.40 T. The magnetic field changes from 0.40 T in the x-direction to 0.40 T in the negative x-direction in 2.0 s. If the resistance of the coil is 16 , at what rate is power generated in the coil?
Explanation / Answer
here,
4)
horizontal speed , v = 200 m/s
earth magnetic feild , B = 45 uT = 4.5 * 10^-5 T
length , l = 25 m
a)
the emf induced , V = B * v * l
V = 4.5 * 10^-5 * 200 * 25 V
V = 0.23 V
b)
let the length of wingspan be l'
V = B * v * l'
1 = 4.5 * 10^-5 * 200 * l'
solving for l'
l' = 111 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.