Item 3 3 of 11GS Constants Periodic Table 32.5 kg. She leaves the height 1.60 m
ID: 778726 • Letter: I
Question
Item 3 3 of 11GS Constants Periodic Table 32.5 kg. She leaves the height 1.60 m above the trampoline (stil on the way up), she is 8.00 kg Figure 1) second for the magnitude of the acceleration due to gravity Correct In inelastic collisions, some of the system's kinetic energy is lost. In this case th muscles as she grabs the block, and sound energy Part D Express your answer numerically in meters View Available Hint(s) Figure 1o1> n12 Submit Incorrect: One attempt remaining: Try Again FeedbackExplanation / Answer
here,
mass of child , m1 = 32.5 kg
mass of box , m2 = 8 kg
at h = 1.6 m
the speed of child be u1
u1^2 - u^2 = - 2 * g * h
u1^2 - 8.2^2 = - 2 * 9.81 * 1.6
u1 = 5.99 m/s
for the collison
let the final speed be v
using conservation of momentum
m1 * u1 = (m1 + m2 ) * v
32.5 * 5.99 = ( 32.5 + 8) * v
solving for v
v = 4.8 m/s
the maximum height after the collsion,h2 = v^2 /(2g)
h2 = 4.8^2 / (2 * 9.81)
h2 = 1.18 m
so, the maximum height that the girl travel above the trampoline , hmax = h + h2 = 2.78 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.