Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Name PROBLEM 5-8 peints ymm 20 Movie awve on a string 0S57 The pic ture shows, a

ID: 778526 • Letter: N

Question

Name PROBLEM 5-8 peints ymm 20 Movie awve on a string 0S57 The pic ture shows, at the top, a photograph of a wave on a string taken at 0.557 seconds, and at theo botiom, a graph of the displacement as a function of time for the point at0 r-0 m (marked with a cincle) bctween0s andr-0 557 Theimm string has a mass per unit length of 20 10 grams per meter, and the tension in the string is 64 N Graph of the motion at 0m t ls) 0 03 02 03 04 05 06 07 08 09 10 For this wave, detemine the following Put each final answer i the blank, with appropriate units. Each part is worth 1 point (a) The amplitude. b) The froquency (c) The wave speed d) The wavelength_ (c) To three significant fipres, the next "sunt n tmc be x-om is doing cuty whut t is doing at the instant shown abovE The maimum tranvene speod of one point The maximum tranvene s speed of one point on the wave g) On the photograph, circle a point that has that maximum transverse speed at the instant shown If you don't think there are any shown explain your thinking ) What direction is the wave traveling? I 1 to the left to the right there is not cnough informution to say

Explanation / Answer

a. The amplitude = 20mm

b. frequency = 1/0.4 = 2.5 s-1

c. Wave speed = 10/0.557 = 17.95m/s

d. Wavelength = wavespeed/frequency = 17.95/2.5 = 7.18m