Fram the wndow of a builking, a bal is tossed from a height yo acave the ground
ID: 777916 • Letter: F
Question
Explanation / Answer
a) Vertical component of velocity = 8.2Sin 21= 2.94 m/s
a = 9.81 m/s^2; vi = 2.94 m/s; t = 5s; s = ?; vf = ?
s = vit + 1/2 at^2 = (2.94 x 5) + (1/2 x 9.81 x 25)
s = 137.19m = height of building.
x = 0, y = 137.19m
b) Horizontal component = 8.2Cos 21 = 7.66 m/s
vi, x = + 7.66 m/s
vi, y = - 2.94 m/s
c) velocity = distance /time
Distance = Vel x time
x = + 7.66 t m
y = - ( 2.94 + 9.81 t) m
d) At 5 sec:, x = 5 x 7.64 = 38.28 m
e) Height of drop = 137.19 m (found in a)
f) s = ut + 1/2 at^2
10 = 2.94 t + 4.905 t^2
4.905 t^2 + 2.94 t - 10 = 0
t = 1.16s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.