6. -18 points SerCP11 7 P012 My Notes Ask Your Teacher A 40.0-cm diameter disk r
ID: 777362 • Letter: 6
Question
6. -18 points SerCP11 7 P012 My Notes Ask Your Teacher A 40.0-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.80 rad/s2. It starts from rest at t 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3° with the positive X-axis at this time. (a) At t 2.35 s, find the angular speed of the wheel. rad/s (b) At t 2.35 s, find the magnitude of the linear velocity and tangential acceleration of P. linear velocity tangential acceleration m/s m/s2 (c) At t-2.35 s, find the position of P (in degrees, with respect to the positivex-axis) o counterclockwise from the +x-axis Need Help? ReadExplanation / Answer
Solution:
a) = angular acceleration x time
=> = 2.80 x 2.35
=> = 6.58 rad /s
b) Using V = * r
=> V = 6.58 x 0.20
=> V = 1.316 m/s
and , a = angular acc. * r
=> a = 2.80 * 0.20
=> a = 0.56 m/s^2
So, linear velocity = 1.316 m/s
and tangential acceleration = 0.56 m/s^2
c) P = 57.3 x 3.14 / 180 + 0.5 * 2.80 * (2.35)^2
=> P = 8.731 rad
=> P = 140.5 degree
please comment for Queries. Please rate thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.