Deadline: 100% until Sunday, March 18 at 11:59 Cumulative Problem 20 rd Exercise
ID: 777304 • Letter: D
Question
Deadline: 100% until Sunday, March 18 at 11:59 Cumulative Problem 20 rd Exercise Optional One way for pilots to train for the physical demands of flying at high speeds is with a device called the "human centrifuge. It involves having the pilots travel in circies at high speeds so that they can experience forces greater than their own weight. The diameter of the NASA device is 17.2 m 1) Suppose a pilot starts at rest and accelerates at a constant rate so that he undergoes 30.0 rev in 2.00 min. What is his angular acceleration (in radis ) (Express your answer to three significant figures.) Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are atlowed You can make 10 more submissions for this question. 51 52 2) What is his angular velocity (in rad/s) at the end of that time? (Express your answer to three significant figures.) Standard Problem Subm You currently have O submissions for this question. Only 10 submission are aliowed. You can make 10 more submissions for this question Problem 54 3) After the 2-min period, the centrifuge moves at a constant-speed. The g-force experienced is the Cumulative Problem 7 keeping the pilot maving along a circular path. What is the g-force experienced by the pilot? (1 g - mass x 9.80 m/s2) (Express your answer to three sigificant figures Curmulative Problem 8 B Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are al You can make 10 more submissions for this question. Cumulative Problem 9 4) The pilot can tolerate 12 g's in the horizontal direction. How long would it take the centrifuge to reach that state ifit ve Problem 11 starts at the angular speed found in the third part and accelerates at the rate found in the first part? (Express your answer to two significant figures.) umulative Problem 13 s Submt y have 0 submissions for this question, Only 10 submission are ollowedExplanation / Answer
1)
angular displacement theta = 30 rev = 30*2pi rad = 188.5 rad
time interval t = 2 min = 2*60 = 120 s
initial velovity wo = 0
from
equation of rotatory motion
theta = wo*t + (1/2)*alph*t^2
188.5 = 0 + (1/2)*alpha*120^2
angular acceleration alpha = 0.0262 rad/^2 <<<---------------ANSWER
=======================
2)
angular velocity w1 = wo + alpha*t
w1 = 0 + 0.0262*120 = 3.14 rad/s <<<---------------ANSWER
--------------------------------
3)
radius r = diameter/2 = 17.2/2 = 8.6 m
g force = m*r*w1^2
g force = m*9.8*8.6*3.14^2/9.8
g force = 8.6*3.14^2/9.8*g
g-force = 8.65 g <<<---------------ANSWER
=========================
for g force = 12 g
g-force = m*r*w1^2
12 g = m*9.8*8.6*w2^2/9.8
12 g = 8.6*w2^2/9.8*g
12 = 8.6*w2^2/9.8
w2 = 3.7 rad/s
w2 = w1 + alpha*t
3.7 = 3.14 + 0.0262*t
time t = 21.4 s <<<---------------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.