4) In the following velocity selector, the positive plate of the capacitor is ab
ID: 777025 • Letter: 4
Question
4) In the following velocity selector, the positive plate of the capacitor is above the negative as shown. The voltage of the battery is 24 volts and the distance between the plates is 13 milli-meter (no dielectric). A uniform magnetic field of 69 milli-Tesla is in the -z direction. A point charge of -23 micro-coulombs with a mass of 9 grams is passing through at 18 percent of the speed not to be deflected. It is initially moving horizontally in the +x direction. If the length of the plates is 3 meters, how far will the charge be deflected (vertically) in micro-meters (1 x 10-6 m) by the time it exits the velocity selector? Ignore the weight.
-9 Uniform magnetic field in the -z direction (into the plane)Explanation / Answer
Given,
V = 24 V ; d = 13 mm ; B = 69 mT ;
q = -23 uC ; m = 9 g ; v' = 18 v
L = 3 m ;
Let the deflection be s
We know that,
E = V/d = 24/(13 x 10^-3) = 1.85 x 10^3 N/C
Fe = Fb
q E = q v B
v = E/B = 1.85 x 10^3/(69 x 10^-3) = 2.68 x 10^4 m/s
v' = 0.18 x 2.68 x 10^4 = 4.82 x 10^3 m/s
t = d/v = 3/4.82 x 10^3 = 6.22 x 10^-3 s
Now, a = Fnet/m
Fe = q E = 23 x 10^-6 x 1.85 x 10^3 = 0.0425
Fm = 0.18 x 0.043 = 0.0077
Fnet = 0.0425 - 0.0077 = 0.03485 = 0.035
a = 0.035/9 x 10^-3 = 3.89 m/s^2
s = ut + 1/2 at^2
s = 0 + 0.5 x 3.89 x (6.22 x 10^-3)^2 = 75.25 x 10^-6 m
Hence, s = 75.25 micro meter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.