e urcourses.uregina.ca Problem 2: If the object-spring system is described by x
ID: 776632 • Letter: E
Question
e urcourses.uregina.ca Problem 2: If the object-spring system is described by x = 0.0800m sin(1.60) with the mass of the object given as 0.800 kg Find: (a) The amplitude; the angular frequency; frequency; spring constant and the period of this motion (b) The maximum magnitudes of velocity and acceleration (c) The first time after t = 0s that the object reaches the position x = 2.60 cm Problem 3: Workers attach a 25.0 kg mass to one end of a 20.0 m long crane, suspending the mass in midair. If the cable has a mass of 12.0 kg, determine the speed of transverse wave at the bottom end of the cable. Problem 4: On page of Serway 455 Vuille Problem 66 EXAM PREPARATION PROBLEMSExplanation / Answer
x=(0.8m)*sin(1.6*t)
mass, m=0.8 kg
a)
Amplitide A=0.08 m
angular frequency, W=1.6 rad/sec
to find the spring constant,
w=sqrt(k/m)
1.6=sqrt(k/0.8)
==>K=2.05 N/m
b)
V_max=A*w
=0.08*1.6
=0.128 m/sec
amd
a_max=A*W^2
=0.08*(1.6)^2
=0.205 m/sec^2
c)
use,
x=(0.8)*sin(1.6*t)
2.6*10^-2=(0.8)*sin(1.6*t)
=====> t=1.16 sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.