11. -/9 points SerCP11 19.P.038 My Notes Ask Your Teacher A current-carrying rec
ID: 776590 • Letter: 1
Question
11. -/9 points SerCP11 19.P.038 My Notes Ask Your Teacher A current-carrying rectangular wire loop with width a = 0.115 m and length b-0.205 m is in the xy-plane, supported by a nonconducting, frictionless axle of negligible weight. A current of I 2.75 A travels counterclockwise in the circuit (see the figure below). Calculate the magnitude and direction of the force exerted on the left, right, top, and bottom segments of wire (in N) by a uniform magnetic field of 0.300 T that points in the positive x-direction. Find the magnitude of the net torque (in N·m) on the loop about the axle. axle axleExplanation / Answer
force acting on wire F = I*(L X B)
B = 0.3 i
(a)
L = -bj = -0.205 j
F = 2.75*(-0.205j X 0.3 i) = 0.169 k
magnitude = 0.169 N
direction = +z direction
(b) right
L = bj = 0.205 j
F = 2.75*(0.205j X 0.3 i) = -0.169 k
magnitude = 0.169 N
direction = -z direction
(c) top
L = -ai = -0.205 j
F = 2.75*(-0.115i X 0.3 i) = 0 sinc i X i = 0
magnitude = 0 N
direction = no direction
(d)
bottom
L = ai = 0.115 i
F = 2.75*(0.115 i X 0.3 i) = 0
magnitude = 0 N
direction = no direction
(e)
torque = I*A*B*sintheta
theta = 90
A = area of loop = a*b = 0.115*0.205 m^2
torque = 2.75*0.115*0.205*0.3
torque = 1.94*10^-2 Nm <<<<----------ANSWER
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.