A 54 N push to the right is applied to a 6.0 kg block moving on a level floor wh
ID: 776527 • Letter: A
Question
A 54 N push to the right is applied to a 6.0 kg block moving on a level floor where the coefficient of kinetic friction, mk = .40.
The crate is accelerating along the floor. What must be true about the forces acting on the crate? _____
How does the direction of the net force compare to the direction of the acceleration? _____
The force of the Earth on the block and the normal force are both equal to _____ N.
The friction force on the block is equal to _____ N.
F on the crate is _____
Use N2L to calculate the acceleration of the block _____ m/s2
Explanation / Answer
let m = 1.5 kg
initial compression, x1 = 20 cm = 0.2 m
a) The applied force is greater than kinetic friction acting on the block.
b) The difrection of net force is always in the direction of acceleration.
c) Fg = N = m*g
= 6.0*9.8
= 58.8 N
d) friction, fk = mue_k*N
= 0.4*58.8
= 23.5 N
e) Fnet = F_applied - fk
= 54 - mue_k*N
= 54 - 0.4*58.8
= 30.5 N
f) a = Fnet/m
= 30.5/6
= 5.08 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.