31. A fully equipped astronaut has a mass of 150 kg. If the astronaut has a weig
ID: 776407 • Letter: 3
Question
31. A fully equipped astronaut has a mass of 150 kg. If the astronaut has a weight of 700 N standin on the surface of a planet, what is the acceleration due to gravity on this planet? a. 9.8 m/s b. 4.67 m/s 0.214 m/s2 None of the above. 32. A prankster orderly shoves a 150 kg gurney with a patient on it with a horizontal force of 42 N. A frictional force of 15 N opposes the motion. What is the acceleration of the gurney and patient as they fly past the nurse's station down the hall? a.-0.18 m/s b. 0.380 m/s2. c. 4.2 m/s d. 0.18 m/s. 33. A 500 kg wrecking ball is attached to a 7 m long cable. The cable is swung with a speed of 25 m/s. What is the tension in the cable? a. 140 N. b. 17,500 N. c. 44,642 N d. 1,785.7 N. Bonus Section (3 points) 34. A 20 N crate is pushed from rest across an iced-over lake so that there is negligible friction. The crate reaches a speed of 15 m/s after 2 s have elapsed. What was the magnitude of the force that pushed the crate? a. 600 N. b. 15 N c. 150 N d. 60 NExplanation / Answer
31)(b)4.67 m/s^2
explanation:
W = mg => g = W/m = 700/150 = 4.67 m/s^2
Hence,(b)4.67 m/s^2
32)(d)0.18 m/s^2
explanation:
Fnet = ma = 42 - 15
a = (42 - 15)/m = 27/150 = 0.18 m/s^2
Hence, (d)0.18 m/s^2
33)(c)44642 N
explanation
T = m v^2/R = centripital force
T = 500 x 25^2/7 = 44642 N
Hence,(c)44642 N
34)(b)15 N
explanation
We know that
a = v/t = 15/2 = 7.5 m/^2
m = w/g = 20/9.8 = 2.04 kg
F = ma = 2.04 x 7.5 = 15 N
Hence, (b)15 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.