A catapult on a cliff launches a large round rock tówards a ship on the ocean be
ID: 776397 • Letter: A
Question
A catapult on a cliff launches a large round rock tówards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 33.0 m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed vo- The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 175.0 m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle Submit Answer Tries 0/12 Calculate the speed at which the rock is launched. Submit Answer Tries 0/12 To what height above sea level does the rock rise?Explanation / Answer
Solution:
Let us go to the basics first.
Horizontal speed is 175/6 = 29.17 m/s
Vo cos = 29.17 m/s ------------------1
----------------------
H = Vo t sin – ½ g t ²
- 33 = Vo 6 sin – 4.9* 6 ²
Vo sin = 23.9 m/s -------------------------2
From 1 and 2
tan = 0.8193
= 39.327 (Answer)
and Vo = 23.9/ sin 39.327° = 37.712 m/s (Answer)
------------------------
h = H + (Vo sin ) ² / 2g = 33 + (23.9² /19.6) = 62.14 m (Answer) Thanks!!!
============================
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.