Which answer best describes what happens when 750 mL of 4.00 x 10 -3 M Ce(NO 3 )
ID: 774637 • Letter: W
Question
Which answer best describes what happens when 750 mL of 4.00 x 10-3 M Ce(NO3)3 is added to 300.0 mL of 2.00 x 10-2 M KIO3? Ksp = 1.9 x 10-10 for Ce(IO3)3. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
(A) Qsp = 5.3 x 10-10; precipitate will not form (B) Qsp = 1.6 x 10-5; precipitate will not form
(C) Qsp = 5.3 x 10-10; precipitate will form (D) Qsp = 1.6 x 10-5; precipitate will form
(E) Qsp = 8.0 x 10-5; precipitate will form
ANSWER IS C. SOMEONE PLEASE HELP EXPLAIN IN FULL DETAIL. I HAVE A TEST TODAY
Explanation / Answer
[Ce(NO3)3] = 750/1050 * 4*10^-3 M = 2.857*10^-3 M
[KIO3] = 300/1050 * 2.00*10^-2 M = 5.714*10*-3 M
for Ce(IO3)3, Qsp = [IO3-]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.