Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A reaction vessel at 27 degrees C containsa mixture of SO2 (P = 3.10 atm) and 02

ID: 774274 • Letter: A

Question

A reaction vessel at 27 degrees C containsa mixture of SO2 (P = 3.10 atm) and 02 (P=1.10 atm). When a catalyst is added to the reaction 2SO^2(g) + O2 (g) = 2SO3 (g) takes place. At equilibrium the total pressure is 3.95 atm. Find the value of Kc. PLEASE help! I've been trying to figure it our for a while now! A reaction vessel at 27 degrees C containsa mixture of SO2 (P = 3.10 atm) and 02 (P=1.10 atm). When a catalyst is added to the reaction 2SO^2(g) + O2 (g) = 2SO3 (g) takes place. At equilibrium the total pressure is 3.95 atm. Find the value of Kc. PLEASE help! I've been trying to figure it our for a while now!

Explanation / Answer

At equilibrium the total pressure is 3.95 atm.

2 SO2 + O2 <----> 2 SO3

initial pressure

3.10 .. . . 1.10

change

3.10 - 2x. . 1.10-x .. . . 2x


3.10 - 2x + 1.10 -x + 2x = 3.95


0.25 = x


2x = 0.5


3.10 - 0.5 =3.05

1.10 - 0.25 = 0.85


Kp = (0.50)^2 / (3.05)^ x 0.85 =0.0969


T = 27 + 273 = 300

delta n = -1


Kc = Kp / (RT)^delta n


Kc = 0.0969 / ( 0.0821 x 300)^-1 = 2.34

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote