Use the information shown here to solve problems 8, 9 and 10. CO(g) + H2O(g) ? H
ID: 770641 • Letter: U
Question
Use the information shown here to solve problems 8, 9 and 10. CO(g) + H2O(g) ? H2(g) + CO2(g) KC =0.6944 at 1200. K ?Hrxn = -41.2 kJ/mol 8. For the reaction listed above, 4.0 mol each of CO, H2O, H2 and CO2 (i.e. 4.0 mol of each component of the system) are mixed in a 2.0 L flask. What will happen? a) NothingExplanation / Answer
Reaction quotient(Q) = [H2][CO2]/[CO][H2O] = 2*2/2*2 = 1 Hence Q>k So, reaction goes from right to left that is there will be shift towards forming more reactant. CO + H2O H2 + CO2 4 4 0 0 (4 - x)/2 (4-x)/2 x/2 x/2 Kc = (x/2*x/2)/ (4-x)^2/4 0.6944 = (x/4-x)^2 0.833 = x/4-x So, x = 1.818 [CO2] = 1.8 M Now, log(K2/K1) = deltaH/2.303R [1/T1 - 1/T2] log(K2/0.6944) = -41.2 x 10^3/2.303*8.314 ( 1/1200 - 1/200) By calculation, K2 = 7.488 x 10^-10Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.