How many milliliters of 1.00 KOH should be added to 100 mL of solution containin
ID: 769848 • Letter: H
Question
How many milliliters of 1.00 KOH should be added to 100 mL of solution containing 10.0 g of histidine hydrochloride (FM 191.62) to get a pH of 9.30? The answer is 78.9 mL but I don't know how to get there.Explanation / Answer
His-HCl + KOH ----> His-HCl-K+ Molarity of His -HCl , M = ( mass/molarmass) / volume in L = ( 10.0 / 191.62 ) / 0.1 L = 0.522 M No.of moles , n = molarity x volume in L = 0.522 x 0.1 L = 0.522 moles According to the balanced equation , 1 mole of His-HCl reacts with 1 mole of KOH 0.522 moles of His -HCl reacts with 0.522 moles of KOH So volume of KOH required(in L) , V = no.of moles / molarity = 0.522 moles / 1.00 M = 0.522 L = 522 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.