a. an aqueous solution of antifreeze contains 6.067 M ethyleneglycol (HOCH 2 CH
ID: 76947 • Letter: A
Question
a. an aqueous solution of antifreeze contains 6.067 M ethyleneglycol (HOCH2CH2OH, 62.07 g/mol) and has adensity of 1.046 g/mL. Find the mass of 1.00L of this solution andthe number of grams of ethylene glycol per liter. b.How many grams of 50wt%(weight percent) NaOH (40.00 g/mol)solution should be diluted to 1.00 L to make 0.10 M NaOH? a. an aqueous solution of antifreeze contains 6.067 M ethyleneglycol (HOCH2CH2OH, 62.07 g/mol) and has adensity of 1.046 g/mL. Find the mass of 1.00L of this solution andthe number of grams of ethylene glycol per liter. b.How many grams of 50wt%(weight percent) NaOH (40.00 g/mol)solution should be diluted to 1.00 L to make 0.10 M NaOH?Explanation / Answer
We Know that : Molarity = number of moles ofsolute / volume of the solution 6.067 M = number of moles / 1.0 L number ofmoles = 6.067 mol weightof the substance = 6.067 mol x 62.07 g / mol = 376.57 g so 376.57 g of ethylene glycol is present in per litre of thesolution mass of the substance = 1.046 g / ml x 1000 ml = 1046 g b. 0.10 = 0.5 x weight of NaOH / 40.0 g /mol / 1 L weight of NaOH required = 8 gmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.