2KClO4(s) 2 KClO3(s) + O2(g) Delta S degree rxn = J/K Delta S degree surr = J/K
ID: 767957 • Letter: 2
Question
2KClO4(s) 2 KClO3(s) + O2(g) Delta S degree rxn = J/K Delta S degree surr = J/K Is the reaction spontaneous at 25 degree C? yes no 2Na(s) + 2H2O(l) rightarrow 2NaOH(aq) + H2(g) Delta S degree rxn = J/K Delta S degree surr = times 10 J/K (enter your answer in scientific notation) Is the reaction spontaneous at 25degreeC? yes no N2(g) rightarrow 2N(g) Delta S degree xn = J/K Delta S degree surr = times10 J/K(enter your answer in scientific notation) Is the reaction spontaneous at 25degree C? yes noExplanation / Answer
a)
dH = Hproducts - Hreactants
dH = (2*KClO3 + O2) - (2*KClO4)
dH = (2*-397.7+ 0) - (2*-430.1152)
dH = 64.8304 kJ/mol
then,
dSsurroundings = Qsurr/T = -Hsystem / T = -64.8304 kJ/mol / 298 K = 0.21755kJ/molk = -217.55 J/molK
dSrxn = dSproducts - dSreactants
dSrxn = (2*KClO3 + O2) - (2*KClO4)
dSrxn = (2*142.96728+ 205.2) - (2*151.0424)
dSrxn = 189.04 J/molK
the reaction spontaneously:
dSuniverse = dSsystem + dSsurrounding
dSuniverse = 189.04+ 217.55 = -28.51 J/molK
this decreases, therefore, it must NOT be spontaneous
b)
dSrxn = 2NaOH + H2 - (2NA + 2H2O)
dSrxn = 2*48.25 + 130.7 - (2*51.3 + 2*70.0) = -15.4
for surroundings:
dSsurr = Qsurr/Tsurr = -Hsys/T
Hsys = (2*-470.09 + 0) - (2*0 + 2*-285.8) = -368.58 kJ/mol
dSsurr = Qsurr/Tsurr = -Hsys/T = -(-368.58 *10^3)/(298) = 1236.84 J/molK
This is likely to occur, since Entropy increases
C)
N2(g) = 2N(g)
dSsystem = 2*153.188792 - 1*191.50168 = 114.87J/molK
Hsyst = 2*472.704136 - 0 = 945.408 kJ/mol
dSsurr = -Hsyst/T = -945.408*1000/298 = -3172.510 J/molK
Now,
dSuiversE = -3172.510 + 114.87
dsuniverse = -3057.64 J/molK
at STP, not likely to occur
c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.