The Occupational Safety and Health Administration has set the limit on the maxim
ID: 767320 • Letter: T
Question
The Occupational Safety and Health Administration has set the limit on the maximum percentage of carbon dioxide (CO2) in air a worker can breathe at 0.500% by mole. If dry ice (solid CO2) is sublimating (becoming a gas) in a room at a rate of 0.680 mol/min, what is the minimum rate that fresh air has to be supplied to the room so that the concentration of CO2 in the room doesn't exceed 0.500% by mole? Assume the room is well mixed, and the volume of the solid dry ice does not change. What is the percent by mass of oxygen in a gaseous mixture whose molar composition is 0.500% CO2 and 99.500% air? The composition of air is 21% mole O2, 79% mole N2, and has an average molar mass of 29.0 g/mol.Explanation / Answer
1), 0.680 mol/min/ 0.500% - 0.680mol=135.32 mol/min.
2), Assume 100mole total.
m(CO2)=0.5mol*44g/mol=0.22 g
m(O2)=99.5*0.21*32g/mol=668.64g
m(N2)=99.5*0.79*29g/mol=2279.545g
==>O2%=668.64/(0.22+668.64+2279.545)=22.68
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.