1.- A sprinter must average 24mi/h to win a 100 m dash in 9.30s. What is the wav
ID: 76512 • Letter: 1
Question
1.- A sprinter must average 24mi/h to win a 100 m dash in 9.30s. What is the wavelength at this speed if his mass is 75 kg? 2.- According to the Heisenberg uncertainty principle, if theuncertainty in the speed of an electron is 2.5x103m/s,the uncertainty in this position (in m) is at least (mass electron= 9.11x10-28g): 1.- A sprinter must average 24mi/h to win a 100 m dash in 9.30s. What is the wavelength at this speed if his mass is 75 kg? 2.- According to the Heisenberg uncertainty principle, if theuncertainty in the speed of an electron is 2.5x103m/s,the uncertainty in this position (in m) is at least (mass electron= 9.11x10-28g):Explanation / Answer
1) = h/p = h/(m*v) = (6.626e-34 J*s) / [75 kg * 100m/9.30 s] = 8.23 e-37 m 2) xp >= h/4 xp ~ h/4 x = h/(4*p) = h/(4*m*v) x = h/(4*m*v) = (6.626 x10-34 Js)/(4**9.11 x 10-31 kg*2.5x103 m/s) x = 2.32 x10-8 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.