Given the reaction represented by the balanced equation Sn(s) + 2HF(aq) SnF 2 (s
ID: 76502 • Letter: G
Question
Given the reaction represented by the balanced equationSn(s) + 2HF(aq) SnF2(s)+H2(g)
a. Calculate the number of grams of CHCl3 produced bymixing 105 g Cl2 with excess CH4.
b. If 10.0 g CHCl3 were produced, calculate the %yield.
Explanation / Answer
3Cl2 + CH4 => CHCl3 + 3HCl 105 g Cl2 *(1mol Cl2/ 71g) *(1 molCHCl3 / 3 mol Cl2) *(119 g CHCl3 /mol CHCl3) = 58.7 g CHCl3 Note: 71 g per mole of Cl2 3 moles of Cl2 react to form 1 mol CHCl3, so 1 molCHCl3 / 3 mol Cl2 molar mass of CHCl3 is 119 grams So convert mass of Cl2 to moles of Cl2. Convert moles of Cl2 tomoles of CHCl3. Convert moles CHCl3 to mass b) % yield = actual yield/ theoretical yield = 10.0 g/ 58.7 g =0.170 = 17.0%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.