You must set up a bomb calorimetry experiment using 1 Liter ofwater as your heat
ID: 75209 • Letter: Y
Question
You must set up a bomb calorimetry experiment using 1 Liter ofwater as your heat sink and combusting a 4.409g sample of propane(C3H8). If the initial and final temperature are 24.9 deg C, and77.96 deg C respectively, what is the molar enthalpy of combustionof ethene? (Assuming the calorimeter itself absorbs no heat, andthe density of water is 1 g/mL). Select from: A. -22,200 kJ/mol B. -2,220 kJ/mol C. -222 kJ/mol D. -222,000 kJ/mol E. -22.20 kJ/mol You must set up a bomb calorimetry experiment using 1 Liter ofwater as your heat sink and combusting a 4.409g sample of propane(C3H8). If the initial and final temperature are 24.9 deg C, and77.96 deg C respectively, what is the molar enthalpy of combustionof ethene? (Assuming the calorimeter itself absorbs no heat, andthe density of water is 1 g/mL). Select from: A. -22,200 kJ/mol B. -2,220 kJ/mol C. -222 kJ/mol D. -222,000 kJ/mol E. -22.20 kJ/molExplanation / Answer
Mass of water = volume * density = 1000 mL * 1 g/ mL = 1000 g . Heat = mass * specific heat * temperature difference = 1000 g * 4.184 J/g. C * (77.96 - 24.90 ) C = 222003.04 J = 222 kJ . Moles of propane = mass/ molar mass =4.409 g / 44.09 g/mol =0.1 moles . Molar enthalpy of combustion of propane = 222 kJ/ 0.1 moles = 2220 kJ/mol . Do you require the molar enthalpy of combustion of propane or notethene as mentioned ? For ethene the given data isinsufficient.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.