ADVANCED STUDY ASSIGNMENT 0.500 g of Ca is added to 50.0 mL of 1.0 M HCL. Once r
ID: 748674 • Letter: A
Question
ADVANCED STUDY ASSIGNMENT 0.500 g of Ca is added to 50.0 mL of 1.0 M HCL. Once reaction is complete, the temperature of the solution has risen from 25.2 degree C to 71.4 degree C. The reaction proceeds by the following equation: Ca(s) + 2 H+(aq) rightarrow Ca 2+(aq) + H2(g) Calculate the heat gained by the solution q = m middot s middot Delta T, where s = 4.184 J/g middot degree C m = mass in grams s = specific heat in J/g middot degree C Delta T = final temp. - initial temp. 50.5 times 4.184 times 46.2 = 9762 J Heat lost by the reaction: q r x n = -q soln Calculate the heat of reaction:Explanation / Answer
qsol = msol x csol x dTsol = 50 x 4.184 x (74.4 - 25.2) ~ 9665.04 J = 9.665 kJ
since energy can only be transfered, not created, between a system (the reaction) and surroundings (the solution), the change in heat (q) is equal and opposite between them:
qrxn = -qsol = -9.665 kJ
dHrxn = kJ/mol Ca = -9.665 / (.5 g Ca / 40.078 g Ca/mol) ~ -9.665/.0125 ~ -774.7 kJ/mol
As for question 2 not shown in the picture: you want the dHC3H8 , so you have to reverse the third reaction.
The other 2 reactions are utilized and manipulated to isolate C3H8 as the only product. This means multiplying reaction 1 by 3, and reaction 2 by 4. This should leave you with an overall reaction of:
3C(s) + 4H2(g) --> C3H8
Using this, use the given information for the dH of every elementary reactions:
3(-393.5) + 4(-285.8) + 2199.0 ~ -124.7 kJ/mol
I round everything, so check my math. However, that is how you approach the question using Hess's Law with given enthalpy values for elementary reactions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.